Planning and Highways (West) Committee

The Committee covers the western area of the City comprising the Copt Hill, Hetton, Houghton, Shiney Row, Washington Central, Washington East, Washington North, Washington South and Washington West wards. The Committee decides on those planning applications made in its area of the City that have not been delegated to the Executive Director of City Development to determine. It also considers and recommends action to be taken where statutory representations or objections have been received in respect of any Orders proposed by the Executive Director of City Development under the Highways Act 1980, the Road Traffic Regulation Act 1984, the Town and Country Planning Act 1990 or the New Roads and Streetworks Act 1991.
10 June 2020 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
30 June 202017:3019:30https://youtu.be/O9tdsaJLXY8Occurred
01 September 202017:3019:30Remote Meeting https://youtu.be/-FELCXlgLbI- Occurred
27 October 202017:3019:30Remote MeetingScheduled 
15 December 202017:3019:30Remote MeetingScheduled 
02 February 202117:3019:30Remote MeetingScheduled 
06 April 202117:3019:30Remote MeetingScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Green
Councillor Dom Armstrong Member 10/06/2020 - current 100%
Conservative
Councillor William Blackett Member 10/06/2020 - current 100%
Liberal democrats
Councillor Heather Fagan Member 10/06/2020 - current 100%
Labour
Councillor Len Lauchlan Member 10/06/2020 - current 100%
Labour and Co-operative
Councillor Fiona Miller Member 10/06/2020 - current 100%
Labour and Co-operative
Councillor Claire Rowntree Chairman 10/06/2020 - current 100%
Labour
Councillor Melanie Thornton Vice-Chair 10/06/2020 - current 50%
Labour
Councillor Geoff Walker Member 10/06/2020 - current 100%
Labour
Councillor Peter Walker Member 10/06/2020 - current 50%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.