Economic Prosperity Scrutiny Committee

The Economic Prosperity Scrutiny Committee is responsible for reviewing and scrutinising and matter relating to the economic prosperity of the city and the performance of services to support that including: Physical infrastructure; Sector Growth & Skills; Economic Vibrancy; Safer Sunderland; Licensing & Trading Standards; Strategic Transport; Environmental services; Libraries, heritage and tourism.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 4 of 4, Displaying meetings 31 to 40 of 40 meetings found in selected date range
11 June 201916:30TBCCommittee Room 1Scheduled
09 July 201916:30TBCCommittee Room 1Scheduled
10 September 201916:3018:00Committee Room 1Occurred
08 October 201916:3018:00Committee Room 1Scheduled
05 November 201916:3018:00Committee Room 1Occurred
03 December 201916:3018:00Committee Room 1Scheduled 
14 January 202016:3018:00Committee Room 1Scheduled 
11 February 202016:3018:00Committee Room 1Scheduled 
10 March 202016:3018:00Committee Room 1Scheduled 
07 April 202016:3018:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor James Blackburn Member 18/05/2016 - current 97%
Conservative
Councillor William Blackett Member 15/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 18/05/2016 - current 97%
Liberal democrats
Councillor Heather Fagan Member 15/05/2019 - current 80%
Labour
Councillor Stephen Foster Member 16/05/2018 - current 64%
Labour
Councillor Julia Jackson Member 16/05/2018 - current 100%
United Kingdom Independence Party
Councillor Keith Jenkins Member 15/05/2019 - current 60%
Labour
Councillor Christine Marshall Member 18/05/2016 - current 81%
Labour
Councillor Alex Scullion Member 19/06/2019 - current 75%
Labour
Councillor Tony Taylor Member 18/05/2016 - current 74%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.