Children, Education and Skills Scrutiny Committee

The Children, Education and Skills Scrutiny Committee is responsible for reviewing and scrutinising any matter relating to the service performance and commissioning for children, young people and their families including: Safeguarding and child protection; Family support and children's social care; Corporate parenting; Education attainment and skills; Relationship with schools; Youth services.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 5 of 6, Displaying meetings 41 to 50 of 51 meetings found in selected date range
05 March 202017:30TBCCommittee Room 1Occurred
02 April 202017:30TBCCancelledScheduled
09 July 202017:30TBCMeeting to be livestreamed for public viewing on the Council's YouTube channel, 'sunderlandgov'at https://youtu.be/41FX0uUDfkAOccurred
03 September 202017:30TBCCancelledScheduled
01 October 202017:30TBCTo be confirmedScheduled 
22 October 202017:30TBCTo be confirmedScheduled 
26 November 202017:30TBCTo be confirmedScheduled 
07 January 202117:30TBCTo be confirmedScheduled 
04 February 202117:30TBCTo be confirmedScheduled 
04 March 202117:30TBCTo be confirmedScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Liberal democrats
Councillor Margaret Crosby Member 15/05/2019 - current 100%
Labour
Councillor Paula Hunt Member 18/05/2016 - current 100%
United Kingdom Independence Party
Councillor Pam Mann Member 15/05/2019 - current 89%
Conservative
Councillor Dominic McDonough Vice-Chair 10/06/2020 - current 100%
Conservative
Councillor Joshua McKeith Member 15/05/2019 - current 67%
Labour and Co-operative
Councillor Fiona Miller Member 25/01/2017 - current 71%
Labour and Co-operative
Councillor Claire Rowntree Member 16/05/2018 - current 82%
Labour
Councillor Alex Samuels Member 16/05/2018 - current 71%
Labour and Co-operative
Councillor Lynda Scanlan Member 19/06/2019 - current 88%
Labour
Councillor Patricia Smith Chairman 18/05/2016 - current 88%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Ms Ann Blakey Member 18/05/2016 - current 47%
Mrs J. Graham Member 16/05/2018 - current 47%
Vacancy    
Vacancy    

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.