Health and Wellbeing Scrutiny Committee

The Health and Wellbeing Scrutiny Committee is responsible for reviewing and scrutinising any matter relating to the service performance, service provision and the commissioning of health services for adults and children including: Adult social care; Mental health services; Public Health; Wellness; Decent Homes. The Committee also acts as the designated scrutiny committee for statutory purposes for health.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 2 of 6, Displaying meetings 11 to 20 of 51 meetings found in selected date range
29 April 201717:30TBCCommittee Room 1Scheduled
28 June 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
12 July 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
06 September 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
04 October 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
01 November 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
29 November 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
03 January 201817:3019:00Committee Room 1Scheduled
31 January 201817:3019:00Committee Room 1Scheduled
28 February 201817:3019:00CancelledScheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Michael Butler Member 15/05/2019 - current 83%
Labour and Co-operative
Councillor Ronny Davison Member 18/05/2016 - current 90%
Labour
Councillor Darryl Dixon Chairman 18/05/2016 - current 95%
Labour
Councillor Michael Essl Member 15/05/2019 - current 50%
Conservative
Councillor Helen Greener Member 10/06/2020 - current 100%
Liberal democrats
Councillor Martin Haswell Member 10/06/2020 - current 100%
Labour
Councillor Juliana Heron Member 18/05/2016 - current 75%
Conservative
Councillor Shirley Leadbitter Member 17/05/2017 - current 57%
Labour
Councillor Neil MacKnight Member 16/05/2018 - current 73%
United Kingdom Independence Party
Councillor Pam Mann Member 15/05/2019 - current 83%

Other Information