Health and Wellbeing Scrutiny Committee

The Health and Wellbeing Scrutiny Committee is responsible for reviewing and scrutinising any matter relating to the service performance, service provision and the commissioning of health services for adults and children including: Adult social care; Mental health services; Public Health; Wellness; Decent Homes. The Committee also acts as the designated scrutiny committee for statutory purposes for health.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 1 of 5, Displaying meetings 1 to 10 of 43 meetings found in selected date range
29 June 201617:30TBCCommittee Room 1Scheduled
20 July 201617:30TBCCommittee Room 1Scheduled
07 September 201617:30TBCCommittee Room 1Scheduled
05 October 201617:30TBCCommittee Room 1Scheduled
02 November 201617:30TBCCommittee Room 1Scheduled
30 November 201617:30TBCCommittee Room 1Scheduled
04 January 201717:30TBCCommittee Room 1Scheduled
01 February 201717:30TBCCommittee Room 1Scheduled
27 February 201717:30TBCCommittee Room 1Scheduled
29 March 201717:30TBCCommittee Room 1Scheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Michael Butler Member 15/05/2019 - current 78%
Labour and Co-operative
Councillor Jack Cunningham Vice-Chair 16/05/2018 - current 95%
Labour and Co-operative
Councillor Ronny Davison Member 18/05/2016 - current 89%
Labour
Councillor Darryl Dixon Chairman 18/05/2016 - current 95%
Labour
Councillor Michael Essl Member 15/05/2019 - current 44%
Conservative
Councillor Helen Greener Member 10/06/2020 - current No meetings since joining
Liberal democrats
Councillor Martin Haswell Member 10/06/2020 - current No meetings since joining
Labour
Councillor Juliana Heron Member 18/05/2016 - current 73%
Conservative
Councillor Shirley Leadbitter Member 17/05/2017 - current 52%
Labour
Councillor Neil MacKnight Member 16/05/2018 - current 68%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.