Human Resources Committee

The Committee exercises the functions in relation to appointments as provided by the Employment Procedure Rules and exercises the Council's non-executive functions in relation to human resources matters.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 17 of 17 meetings found in selected date range
21 February 201917:30TBCCommittee Room 1Scheduled
21 March 201913:00TBCCommittee Room 2Scheduled
27 June 201917:30TBCCommittee Room 2Scheduled
17 December 201914:0015:00Committee Room 1Scheduled
13 February 202015:3016:30Committee Room 1Scheduled
23 March 202011:0012:00Committee Room 1Scheduled
18 August 202014:0016:00The meeting will be livestreamed for the public to view on Sunderland Council's YouTube ChannelScheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Rebecca Atkinson Member 15/05/2019 - current 33%
Labour
Councillor Louise Farthing Member 16/05/2018 - current 60%
Liberal democrats
Councillor Martin Haswell Member 10/06/2020 - current No meetings since joining
Labour
Councillor John Kelly Member 16/05/2018 - current 40%
United Kingdom Independence Party
Councillor Pam Mann Member 10/06/2020 - current No meetings since joining
Conservative
Councillor Joshua McKeith Member 15/05/2019 - current 67%
Labour and Co-operative
Councillor Graeme Miller Chairman 16/05/2018 - current 100%
Labour and Co-operative
Councillor Michael Mordey Vice-Chair 18/05/2016 - current 92%
Labour and Co-operative
Councillor Paul Stewart Member 16/05/2018 - current 60%
Labour
Councillor Philip Tye Member 10/06/2020 - current No meetings since joining

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.