Sunderland Health and Wellbeing Board

The Health and Social Care Bill requires each local authority to establish a Health and Wellbeing Board which brings together key NHS, public health and social care leaders.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 26 of 26 meetings found in selected date range
13 December 201912:0014:30Committee Room 1Occurred
20 March 202009:30TBCCancelledScheduled
25 June 202009:30TBCThe meeting will be livestreamed on the Council's YouTube channel at https://youtu.be/lme1axscBOw Scheduled
18 September 202012:00TBCThe meeting will be livestreamed on the Council's YouTube Channel at https://youtu.be/_J6cWlIL4C4Occurred
11 December 202012:00TBCTo be arrangedScheduled 
19 March 202112:00TBCTo be arrangedScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Labour
Councillor Kelly Chequer Member 16/05/2018 - current 82%
Labour
Councillor Louise Farthing Children's Services Portfolio 18/05/2016 - current 76%
Conservative
Councillor Shirley Leadbitter Opposition Member 18/05/2016 - current 59%
Labour
Councillor Geoff Walker Chair 16/05/2018 - current 91%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
K Bremner Member 12/05/2016 - current 47%
Fiona Brown Member 12/05/2016 - current 47%
Dave Chandler Member 01/04/2020 - current 100%
Ben Clark Member 18/05/2016 - current 29%
John Dean Member 01/04/2019 - current 100%
Dr Tracey Lucas Member 18/10/2016 - current 50%
Ian Pattison Vice-Chair 12/05/2016 - current 53%
Lisa Quinn Member 21/11/2018 - current 62%
Ralph Saelzer Member 10/06/2020 - current 100%
Professor Michael Young Member 10/07/2019 - current 50%

Officers

NameRoleMembership DatesAttendance
Jill Colbert Member 24/07/2018 - current 50%
Gerry Taylor Member 01/11/2020 - current No meetings since joining

Other Information