Port Board

The Board is responsible for the discharge of the Council's statutory and commercial functions in relation to the Port of Sunderland.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Labour and Co-operative
Councillor Barbara McClennan Member 16/05/2012 - current 62%
Labour and Co-operative
Councillor Graeme Miller Chairman 16/05/2018 - current 82%
Labour and Co-operative
Councillor Michael Mordey Vice-Chair 28/07/2016 - current 54%
Liberal democrats
Councillor George Smith Vice-Chair 15/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Peter Wood Member 14/05/2014 - current 92%

Other Information