Council

The City Council is where all 75 Councillors meet together to discuss major issues. Its main role is to agree the annual budget and major policies of the Council. The Council is also responsible for agreeing the Council's Constitution, appointing the Leader of the Council and appointing Councillors to Council Committees. The Leader appoints his/her Cabinet or Executive and at Council meetings Councillors can ask the Leader and Members of his/her Executive, questions about their work in running the Council. Councillors can also debate issues which concern the City and once a year the Leader can hold a debate about the State of the City.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 2 of 4, Displaying meetings 11 to 20 of 32 meetings found in selected date range
07 September 201718:0000:00Council ChamberOccurred
20 September 201718:0000:00Council ChamberOccurred
22 November 201718:0000:00Council ChamberOccurred
24 January 201818:0000:00Council ChamberOccurred
07 March 201814:0000:00Council ChamberOccurred
21 March 201818:0000:00Council ChamberOccurred
16 May 201818:0000:00Council ChamberOccurred
20 June 201818:0000:00Council ChamberOccurred
19 September 201818:0000:00Council ChamberOccurred
21 November 201818:0000:00Council ChamberOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
Page 4 of 8, Displaying items 31 to 40 of 75 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor John Kelly Member 18/05/2016 - current 83%
Labour
Councillor Len Lauchlan Member 18/05/2016 - current 86%
Labour
Councillor Anne Lawson Member 18/05/2016 - current 90%
Labour and Co-operative
Councillor Doris MacKnight Member 18/05/2016 - current 93%
Conservative
Councillor Shirley Leadbitter Member 18/05/2016 - current 62%
Labour
Councillor Neil MacKnight Member 16/05/2018 - current 100%
United Kingdom Independence Party
Councillor Pam Mann Member 07/05/2019 - current 100%
Labour
Councillor Christine Marshall Member 18/05/2016 - current 83%
Labour and Co-operative
Councillor Barbara McClennan Member 18/05/2016 - current 90%
Conservative
Councillor Dominic McDonough Member 07/05/2019 - current 83%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.