Development Control (Hetton, Houghton and Washington) Sub-Committee

The Sub-Committee decides on those planning applications made in the Hetton, Houghton and Washington Area of the City that have not been delegated to the Executive Director of City Development to determine.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 1 of 7, Displaying meetings 1 to 10 of 61 meetings found in selected date range
31 May 201614:45TBCCommittee Room 2Scheduled
15 June 201617:45TBCCommittee Room 2Scheduled
29 June 201616:00TBCCommittee Room 2Scheduled
13 July 201617:45TBCCommittee Room 2Scheduled
09 August 201615:45TBCCommittee Room 2Scheduled
06 September 201617:45TBCCommittee Room 2Scheduled
20 September 201615:4516:45Committee Room 2Scheduled
04 October 201617:45TBCCommittee Room 2Scheduled
06 October 201616:30TBCCommittee Room 6Scheduled
18 October 201617:45TBCCommittee Room 2Scheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor William Blackett Member 16/05/2018 - current 63%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 18/05/2016 - current 90%
Labour
Councillor Julia Jackson Member 18/05/2016 - current 95%
United Kingdom Independence Party
Councillor Keith Jenkins Member 15/05/2019 - current 88%
Labour
Councillor Len Lauchlan Member 18/05/2016 - current 80%
Labour and Co-operative
Councillor Fiona Miller Member 15/05/2019 - current 67%
Liberal democrats
Councillor Julia Potts Member 15/05/2019 - current 75%
Labour
Councillor Bernard Scaplehorn Chair 18/05/2016 - current 45%
Labour
Councillor Melanie Thornton Vice-Chair 15/05/2019 - current 88%
Labour
Councillor Melville Speding Member 16/05/2018 - current 58%

Other Information