Economic Prosperity Scrutiny Committee

The Economic Prosperity Scrutiny Committee is responsible for reviewing and scrutinising and matter relating to the economic prosperity of the city and the performance of services to support that including: Physical infrastructure; Sector Growth & Skills; Economic Vibrancy; Safer Sunderland; Licensing & Trading Standards; Strategic Transport; Environmental services; Libraries, heritage and tourism.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 11 meetings found in selected date range
17 April 201817:3000:00Committee Room 1Occurred
12 June 201817:3000:00Committee Room 1Occurred
17 July 201817:3000:00Committee Room 1Occurred
11 September 201816:3000:00Committee Room 1Occurred
09 October 201816:30TBCCancelled Due to Lack of BusinessScheduled
06 November 201816:3000:00Committee Room 1Occurred
04 December 201816:3000:00Committee Room 1Occurred
15 January 201916:3000:00Committee Room 1Occurred
12 February 201916:3000:00Committee Room 1Occurred
12 March 201916:30TBCSunderland College, City Centre CampusScheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor James Blackburn Member 18/05/2016 - current 100%
Labour
Councillor Barry Curran Member 18/05/2016 - current 80%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 18/05/2016 - current 96%
Labour
Councillor Stephen Foster Member 16/05/2018 - current 62%
Labour
Councillor Ian Galbraith Member 17/05/2017 - current 94%
Labour
Councillor Elizabeth Gibson Member 18/05/2016 - current 92%
Labour
Councillor Julia Jackson Member 16/05/2018 - current 100%
Labour and Co-operative
Councillor Doris MacKnight Chairman 16/05/2018 - current 88%
Labour
Councillor Christine Marshall Member 18/05/2016 - current 80%
Liberal democrats
Councillor Stephen O'Brien Member 07/03/2018 - current 62%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.