Health and Wellbeing Scrutiny Committee

The Health and Wellbeing Scrutiny Committee is responsible for reviewing and scrutinising any matter relating to the service performance, service provision and the commissioning of health services for adults and children including: Adult social care; Mental health services; Public Health; Wellness; Decent Homes. The Committee also acts as the designated scrutiny committee for statutory purposes for health.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 11 meetings found in selected date range
28 June 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
12 July 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
06 September 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
04 October 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
01 November 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
29 November 201717:3019:00Committee Room 1Scheduled
03 January 201817:3019:00Committee Room 1Scheduled
31 January 201817:3019:00Committee Room 1Scheduled
28 February 201817:3019:00CancelledScheduled
28 March 201817:3000:00Committee Room 6Scheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Margaret Beck Vice-Chair 16/05/2018 - current
Labour and Co-operative
Councillor Jack Cunningham Member 16/05/2018 - current
Labour and Co-operative
Councillor Ronny Davison Member 18/05/2016 - current
Labour
Councillor Darryl Dixon Chairman 18/05/2016 - current
Labour
Councillor Miles Elliott Member 16/05/2018 - current
Labour
Councillor Juliana Heron Vice-Chair 18/05/2016 - current
Labour
Councillor Kevin Johnston Member 18/05/2016 - current
Labour and Co-operative
Councillor Doris MacKnight Member 16/05/2018 - current
Labour and Co-operative
Councillor Barbara McClennan Member 18/05/2016 - current
Conservative
Councillor Shirley Leadbitter Member 17/05/2017 - current

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.