Licensing Sub-Committee

The Licensing Sub-Committee exercises the licensing function delegated to it under Section 7 of the Licensing Act 2003 and Section 154 of the Gambling Act 2005 to consider the grant, refusal, variation and issue of any counter notice and cancellation of licences, certificates, permits or registration in respect of premises licences, Club/Gaming Club Machine Permits, amusements with prizes, lotteries, prize bingo and applications for other permits under the Gaming Act.
18 May 2016 - onwards
Pool
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
05 December 201710:0000:00CancelledScheduled
13 February 201810:0000:00Committee Room 2Scheduled
22 February 201810:0000:00Committee Room 6Scheduled
15 May 201810:0000:00Committee Room 4Scheduled
19 June 201810:0000:00Committee Room 2Scheduled
14 September 201810:00TBCCommittee Room 2Scheduled
22 October 201810:00TBCCancelledScheduled
06 November 201810:00TBCCancelledScheduled
09 November 201810:00TBCCommittee Room 2Occurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Labour and Co-operative
Councillor Ellen Ball Member 16/05/2018 - current
Labour and Co-operative
Councillor Richard Bell Member 16/05/2018 - current
Labour
Councillor James Blackburn Member 16/05/2018 - current
Labour
Councillor Jill Fletcher Member 16/05/2018 - current
Labour
Councillor Ian Galbraith Member 16/05/2018 - current
Labour
Councillor Peter Gibson Member 16/05/2018 - current
Labour
Councillor Juliana Heron Member 16/05/2018 - current
Conservative
Councillor George Howe Member 16/05/2018 - current
Labour
Councillor Kevin Johnston Member 16/05/2018 - current
Labour
Councillor Anne Lawson Member 16/05/2018 - current

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.