Scrutiny Co-ordinating Committee

The Scrutiny Coordinating Committee is responsible for reviewing and scrutinising the functions of the Council relating in particular to the Budget; Corporate Plan; External Assessment; Performance monitoring, quality standards and value for money; Property and facilities management; Information technology; Organisational development; Workforce strategy; Governance; Customer service and communications. It also acts as the designated scrutiny committee for statutory purposes for crime, disorder and flood risk. It is also responsible for determining where issues should be allocated to where matters fell within the remit of more than one thematic scrutiny committee.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 17 of 17 meetings found in selected date range
11 October 201817:3019:00Committee Room 1Scheduled
08 November 201817:3019:00Committee Room 1Scheduled 
06 December 201817:3019:00Committee Room 1Scheduled 
17 January 201917:3019:00Committee Room 1Scheduled 
14 February 201917:3019:00Committee Room 1Scheduled 
14 March 201917:3019:00Committee Room 1Scheduled 
11 April 201917:3019:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Margaret Beck Member 16/05/2018 - current 33%
Labour
Councillor Darryl Dixon Member 18/05/2016 - current 86%
Labour
Councillor Colin English Member 18/05/2016 - current 77%
Labour
Councillor Stephen Foster Member 18/05/2016 - current 41%
Conservative
Councillor Bob Francis Member 18/05/2016 - current 77%
Labour
Councillor Juliana Heron Member 18/05/2016 - current 68%
Liberal democrats
Councillor Niall Hodson Member 16/05/2018 - current 33%
Labour
Councillor Paula Hunt Vice-Chair 16/05/2018 - current 100%
Labour and Co-operative
Councillor Doris MacKnight Member 16/05/2018 - current 100%
Labour and Co-operative
Councillor Dianne Snowdon Chair 18/05/2016 - current 86%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.