Development Control (South Sunderland) Sub-Committee

The Sub-Committee decides on those planning applications made in the South Area of the City that have not been delegated to the Executive Director of Economy and Place to determine.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 5 of 7, Displaying meetings 41 to 50 of 61 meetings found in selected date range
26 November 201816:0000:00Committee Room 1Occurred
17 December 201816:0000:00Committee Room 1Occurred
07 January 201916:00TBCCancelled Due to Lack of BusinessScheduled
04 February 201916:0000:00Committee Room 1Occurred
18 February 201916:00TBCCommittee Room 1Occurred
04 March 201916:00TBCCouncil ChamberOccurred
01 April 201916:0000:00Committee Room 1Occurred
08 May 201916:00TBCCommittee Room 1Occurred
03 June 201917:15TBCCommittee Room 1Occurred
01 July 201917:15TBCCommittee Room 1Occurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 17 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Rebecca Atkinson Member 15/05/2019 - current 33%
United Kingdom Independence Party
Councillor Steven Bewick Member 15/05/2019 - current 100%
Labour
Councillor Darryl Dixon Member 18/05/2016 - current 61%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 18/05/2016 - current 89%
Labour
Councillor Elizabeth Gibson Vice-Chair 15/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Helen Greener Member 15/05/2019 - current 100%
Liberal democrats
Councillor Martin Haswell Member 15/05/2019 - current 67%
Liberal democrats
Councillor Niall Hodson Member 18/05/2016 - current 44%
Labour
Councillor Julia Jackson Member 18/05/2016 - current 83%
Labour and Co-operative
Councillor Michael Mordey Member 18/05/2016 - current 50%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.