Development Control (South Sunderland) Sub-Committee

The Sub-Committee decides on those planning applications made in the South Area of the City that have not been delegated to the Executive Director of Economy and Place to determine.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 3 of 7, Displaying meetings 21 to 30 of 61 meetings found in selected date range
06 June 201716:4517:45Committee Room 1Scheduled
04 July 201716:4500:00Committee Room 1Scheduled
08 August 201716:4500:00Committee Room 1Scheduled
05 September 201716:4500:00Committee Room 1Scheduled
02 October 201716:4500:00Committee Room 2Scheduled
30 October 201716:4500:00Committee Room 1Scheduled
27 November 201716:4500:00Committee Room 1Scheduled
18 December 201716:4500:00Committee Room 1Scheduled
10 January 201815:4500:00Cancelled Due to Lack of BusinessScheduled
29 January 201816:4500:00Committee Room 1Scheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 17 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Rebecca Atkinson Member 15/05/2019 - current 40%
United Kingdom Independence Party
Councillor Steven Bewick Member 15/05/2019 - current 100%
Labour
Councillor Darryl Dixon Member 18/05/2016 - current 60%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 18/05/2016 - current 90%
Labour
Councillor Elizabeth Gibson Vice-Chair 15/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Helen Greener Member 15/05/2019 - current 80%
Liberal democrats
Councillor Martin Haswell Member 15/05/2019 - current 80%
Liberal democrats
Councillor Niall Hodson Member 18/05/2016 - current 50%
Labour
Councillor Julia Jackson Member 18/05/2016 - current 80%
Labour and Co-operative
Councillor Michael Mordey Member 18/05/2016 - current 55%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.