Development Control (South Sunderland) Sub-Committee

The Sub-Committee decides on those planning applications made in the South Area of the City that have not been delegated to the Executive Director of Economy and Place to determine.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 20 of 20 meetings found in selected date range
06 August 201816:0000:00Committee Room 1Scheduled
03 September 201816:0000:00Committee Room 1Occurred
01 October 201816:0000:00Committee Room 1Occurred
29 October 201816:0000:00Committee Room 1Occurred
26 November 201816:0000:00Committee Room 1Scheduled 
17 December 201816:0000:00Committee Room 1Scheduled 
07 January 201916:0000:00Committee Room 1Scheduled 
04 February 201916:0000:00Committee Room 1Scheduled 
04 March 201916:0000:00Committee Room 1Scheduled 
01 April 201916:0000:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 17 members/vacancies that match search criteria
Labour and Co-operative
Councillor Richard Bell Member 18/05/2016 - current 62%
Labour
Councillor Darryl Dixon Member 18/05/2016 - current 38%
Labour
Councillor Colin English Member 18/05/2016 - current 88%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 18/05/2016 - current 75%
Labour
Councillor Michael Essl Chairman 16/05/2018 - current 100%
Labour
Councillor Ian Galbraith Vice-Chair 18/05/2016 - current 75%
Liberal democrats
Councillor Niall Hodson Member 18/05/2016 - current 75%
Labour
Councillor Julia Jackson Member 18/05/2016 - current 88%
Labour and Co-operative
Councillor Michael Mordey Member 18/05/2016 - current 62%
Conservative
Councillor Antony Mullen Member 16/05/2018 - current 50%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.