Development Control (Hetton, Houghton and Washington) Sub-Committee

The Sub-Committee decides on those planning applications made in the Hetton, Houghton and Washington Area of the City that have not been delegated to the Executive Director of Economy and Place to determine.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 19 of 19 meetings found in selected date range
04 September 201817:4518:45Committee Room 2Occurred
02 October 201817:4518:45Committee Room 2Occurred
30 October 201817:4518:45CancelledScheduled
27 November 201817:4518:45Committee Room 2Scheduled 
18 December 201817:4518:45Committee Room 2Scheduled 
08 January 201917:4518:45Committee Room 2Scheduled 
05 February 201917:4518:45Committee Room 2Scheduled 
05 March 201917:4518:45Committee Room 2Scheduled 
02 April 201917:4518:45Committee Room 2Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor William Blackett Member 16/05/2018 - current 80%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 18/05/2016 - current 83%
Labour
Councillor Michael Essl Member 16/05/2018 - current 40%
Liberal democrats
Councillor Niall Hodson Member 17/05/2017 - current 100%
Labour
Councillor Julia Jackson Member 18/05/2016 - current 100%
Labour
Councillor Len Lauchlan Member 18/05/2016 - current 67%
Labour
Councillor Stuart Porthouse Member 18/05/2016 - current 100%
Labour and Co-operative
Councillor Claire Rowntree Member 21/06/2018 - current 100%
Labour
Councillor Bernard Scaplehorn Chair 18/05/2016 - current 67%
Labour
Councillor Alex Scullion Vice-Chair 16/05/2018 - current 100%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.