Planning and Highways Committee

The Committee considers and recommends action to be taken where statutory representations or objections have been received in respect of any Orders proposed by the Executive Director of Economy and Place under the Highways Act 1980, the Road Traffic Regulation Act 1984, the Town and Country Planning Act 1990 or the New Roads and Streetworks Act 1991.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 5 of 6, Displaying meetings 41 to 50 of 51 meetings found in selected date range
16 July 201917:30TBCCommittee Room 2Occurred
19 July 201916:30TBCMontgomery Suite, Stadium of LightScheduled
14 August 201917:30TBCCommittee Room 2Scheduled
11 September 201917:30TBCCommittee Room 2Scheduled 
09 October 201917:30TBCCommittee Room 2Scheduled 
06 November 201917:30TBCCommittee Room 2Scheduled 
04 December 201917:30TBCCommittee Room 2Scheduled 
15 January 202017:30TBCCommittee Room 2Scheduled 
12 February 202017:30TBCCommittee Room 2Scheduled 
17 March 202017:30TBCCommittee Room 2Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 25 members/vacancies that match search criteria
United Kingdom Independence Party
Councillor Steven Bewick Member 15/05/2019 - current 50%
Labour
Councillor Michael Butler Member 15/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 19/05/2016 - current 90%
Labour
Councillor Elizabeth Gibson Member 15/05/2019 - current 75%
Conservative
Councillor Helen Greener Member 15/05/2019 - current 50%
Labour
Councillor Stephen Foster Member 15/05/2019 - current 100%
Liberal democrats
Councillor Martin Haswell Member 11/06/2018 - current 100%
Liberal democrats
Councillor Niall Hodson Member 25/01/2017 - current 75%
Labour
Councillor Julia Jackson Vice-Chair 19/05/2016 - current 85%
Labour
Councillor Kevin Johnston Member 16/05/2018 - current 75%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.