Planning and Highways Committee

The Committee considers and recommends action to be taken where statutory representations or objections have been received in respect of any Orders proposed by the Executive Director of Economy and Place under the Highways Act 1980, the Road Traffic Regulation Act 1984, the Town and Country Planning Act 1990 or the New Roads and Streetworks Act 1991.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 17 of 17 meetings found in selected date range
10 October 201817:3000:00Committee Room 2Occurred
07 November 201817:3000:00Committee Room 2Occurred
05 December 201817:3000:00Committee Room 2Scheduled 
16 January 201917:3000:00Committee Room 2Scheduled 
13 February 201917:3000:00Committee Room 2Scheduled 
19 March 201917:3000:00Committee Room 2Scheduled 
10 April 201916:0000:00Committee Room 2Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 25 members/vacancies that match search criteria
Labour and Co-operative
Councillor Richard Bell Member 19/05/2016 - current 93%
Labour
Councillor Kelly Chequer Member 19/05/2016 - current 43%
Labour
Councillor Colin English Member 19/05/2016 - current 71%
Conservative
Councillor Michael Dixon Member 19/05/2016 - current 100%
Labour
Councillor Louise Farthing Member 02/07/2018 - current 50%
Conservative
Councillor Bob Francis Member 19/05/2016 - current 79%
Labour
Councillor Michael Essl Member 16/05/2018 - current 0%
Labour
Councillor Ian Galbraith Member 19/05/2016 - current 71%
Liberal democrats
Councillor Martin Haswell Member 11/06/2018 - current 100%
Liberal democrats
Councillor Niall Hodson Member 25/01/2017 - current 70%

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.