Regulatory Committee

This Committee exercises the function of designating streets for the purpose of street trading, the free distribution of printed matter and designating areas as alarm notification areas under the Clean Neighbourhoods and Environment Act 2005. The Committee exercises the functions of considering the grant refusal, amendment and cancellation of licences, certificates, permits or registration in respect of:- common land; hackney carriage and private hire vehicles and their operators and drivers; hypnotism performers; safety of sports grounds; sex establishments; street and house to house collections; street and market trading and town and village greens.
18 May 2016 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 12 meetings found in selected date range
09 January 201714:00TBCCommittee Room 6Scheduled
06 February 201714:15TBCCommittee Room 6Scheduled
06 March 201714:15TBCCommittee Room 6Scheduled
03 April 201714:00TBCCommittee Room 6Scheduled
05 June 201714:0016:00Committee Room 2Scheduled
03 July 201714:0000:00Committee Room 6Scheduled
24 July 201710:0000:00Committee Room 6Scheduled
04 September 201714:0000:00Committee Room 6Scheduled
02 October 201714:0000:00Committee Room 6Scheduled
30 October 201714:0000:00Committee Room 6Scheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Rebecca Atkinson Member 21/06/2017 - current
Labour
Councillor James Blackburn Chair 18/05/2016 - current
Labour
Councillor Alan Emerson Member 17/05/2017 - current
Labour
Councillor Miles Elliott Member 18/05/2016 - current
Labour
Councillor Jill Fletcher Vice-Chair 18/05/2016 - current
Labour
Councillor Ian Galbraith Member 18/05/2016 - current
Labour
Councillor Peter Gibson Member 18/05/2016 - current
Labour
Councillor Juliana Heron Member 18/05/2016 - current
Conservative
Councillor George Howe Member 18/05/2016 - current
Labour
Councillor Kevin Johnston Member 17/05/2017 - current

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.